İçmek İçin Zeytinyağı

İçmek İçin Zeytinyağı

İçmek İçin Zeytinyağı

İçmek için zeytinyağı seçerken çeşitlilikte zorlanıyor olabilirsiniz. Hangi zeytinyağını içmeliyim, ne kadar içmeliyim diyenler için muhteşem bir yazı derledik.

Zeytinyağı yemeklerimizde, salatalarımızda, mezelerimizde hayatımızın vazgeçilmez bir besinidir. Zeytinyağının insan vücuduna olan yararları saymakla bitmez, her derde deva olan zeytinyağını içerek de tüketebiliriz. Fakat bunu nasıl yapacağız ne zaman ne sıklıkla içmeliyiz?

İçmek için zeytinyağı seçimi yaparken ilk önce zeytinyağı seçeneklerini azaltmalıyız. Bu noktada da natürel sızma zeytinyağlarına bakmalıyız. Natürel sızma zeytinyağı alırken eğer yeni hasat ise filtresiz zeytinyağı seçimini yapabilirsiniz. Fakat yeni hasat değilse filtreli natürel sızma zeytinyağı öneririz. Bunun sebebi filtresiz zeytinyağı beklediğinde dibinde tortular oluşur bu tortular sağlığımız için sorun değildir ama içerken rahatsız verebilir.

İçmek için zeytinyağımızı seçtiğimize göre ne sıklıkla içeceğimize geçebiliriz. Natürel sızma zeytinyağını seçmemizin nedeni duyusal değerlerinin içmek için daha uygun olmasıdır. Erken hasat soğuk sıkım natürel sızma zeytinyağı seçmeniz tavsiyemizdir. Böylelikle zeytinyağının kokusunu ve tadını daha yoğun alabilirsiniz.

Zeytinyağını sabahları aç karnına çay bardağının üçte birini geçmeyecek şekilde tüketmenizi tavsiye ederiz. Bu ölçüler en fazla olandır, yemek kaşığı ile içmeyi tercih ederseniz 2 yemek kaşığını geçmemelisiniz. Yemeklerimizde daha sık tüketebiliriz, fakat her şeyin bir dozu olduğu gibi içmek için zeytinyağının da dozunu geçmemelisiniz.

Etiketler: İçmek İçin Zeytinyağı
Mart 25, 2022
Listeye dön