Filtresiz Zeytinyağı Faydaları

Filtresiz Zeytinyağı Faydaları

Filtresiz Zeytinyağı Faydaları

Filtresiz Zeytinyağı Nedir?

Filtresiz zeytinyağı faydalarına geçmeden önce filtresiz zeytinyağı nedir, yapılırken hangi aşamalardan geçer bunlardan söz ederek başlayalım. Filtresiz zeytinyağı yani filtre işleminden geçmemiş zeytinyağıdır. Zeytinyağı elde edilirken birçok aşamadan geçmektedir. Örneğin bunlardan biri soğuk sıkım zeytinyağıdır. Filtresiz zeytinyağı da bu çeşitlerden biridir. Filtresiz zeytinyağını dibindeki tortulardan, küçük zeytin parçalarından anlayabilirsiniz. Filtresiz zeytinyağı, filtreli zeytinyağına göre daha az dayanıklıdır. Filtresiz zeytinyağı tercih edeceğinizde kullanacağınız kadar almanızı tavsiye ederiz, böylelikle hem daha taze haliyle tüketmiş olursunuz hem de dayanıklılığını kaybetmez.

Filtresiz Zeytinyağı Faydaları

Filtresiz zeytinyağı faydalarında en başta gelen özelliği polifenol açısından oldukça zengin oluşudur. Polifenolün sağlığımız için en değerli katkısı hücre yeniliyor olmasıdır. Filtreleme işlemi yapılırken zeytinyağı içerisinde yer alan birçok değerli vitaminler, mineraller kaybı yaşanabiliyor. Bu nokta da filtresiz olarak yapılan zeytinyağları içerisinde bu faydalı mineraller ve vitaminler daha fazladır. Kullanım aşamasında içerisindeki tortular sizi korkutmasın sağlığımız açısından hiçbir zararı yoktur.

Filtresiz zeytinyağı faydalarına devam ederken zeytinin en ham haliyle üretilmiş olmasını unutmamamız gerekir. Filtresiz zeytinyağı içerisinde yüksek miktarda su ve tortu bulunduğu için filtresiz zeytinyağında zaman içerisinde bozulmalar görülebilir. Bu bozulmaları nasıl anlarız? Zaman içerisinde zeytinyağının tadında acılaşmalar başlar. Fakat bu durum filtresiz zeytinyağının özelliğidir, eğer dibinde tortu yoksa ve zaman içerisinde acılaşma yaşamıyorsanız kullandığınız zeytinyağı filtre edilmiş demektir.

Filtresiz zeytinyağına tat ve koku açısından değerlendirecek olursak filtreli zeytinyağlarına göre daha yoğun bir koku ve zeytinin meyvemsi tadına sahiptir. Bu açından da genellikle alternatif tıp alanında kullanılır. Birçok rahatsızlığa iyi gelen bu yağ son zamanların gözdesi haline gelmiştir. Sizler salatalarınızda, içmek için de rahatlıkla kullanabilirsiniz. İçerisindeki zeytin parçalarından dolayı diğer zeytinyağlarına göre daha bulanık bir görünüşe sahip olabilir. Bu zeytinyağının kalitesiz olduğu anlamına gelmemektedir.

Ethem Bey Zeytinyağları’nın soğuk sıkım erken hasat filtresiz zeytinyağı aynı zamanda coğrafi işaretli zeytinyağları arasındadır. Ayvalık’ın en özel zeytinlerinden elde edilen zeytinyağı Burhaniye Ticaret Odası’ndan almış olduğu ‘Coğrafi İşaret’ etiketine de sahiptir.

Etiketler: Filtresiz Zeytinyağı Faydaları
Mayıs 19, 2022
Listeye dön