Celal Bayar Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü mezunu Dilşen Oktay Ertem, 1998 yılından beri aile geleneğini sürdürerek Balıkesir Gömeç’te zeytinliklerle ve zeytinyağı işleriyle ilgilenmektedir.

2002-2004 yıllarında Yunanistan’ın Girit Adası’nda bulunan MAICh’te (Mediterranean Agronomic Institute of Chania – Akdeniz Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü) yüksek lisansını yapmıştır.

2004-2005 yılında AB’nin 6. Çerçeve Programı kapsamında Ege Üniversitesi’nin de ortakları arasında yer aldığı MEDFROL (Market and Trade Policies for Mediterranean Agriculture: The case of fruit/vegetable and olive oil) adlı projede araştırmacı olarak görev almıştır.

2004-2010 yıllarında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü’nde doktora çalışmalarını “Ege Bölgesinde Zeytinyağı Tüketiminin Arttırılmasında Arz Zinciri Yönetiminin Olası Katkıları” adlı konu üzerinde yoğunlaştırmış ve 2010 yılında doktorasını tamamlamıştır.

2008 yılında Erasmus Life Long Learning (Hayat Boyu Öğrenme) Programı kapsamında 3 ay İtalya’nın Bologna Forli kentindeki Olitalia firmasında kalite kontrol görevlisi olarak çalışmıştır. Daha sonra Bologna Üniversitesi Gıda Bilimleri Bölümü’nde zeytinyağı üzerine araştırmalarda bulunmuş ve tadım kursuna, tadım atölyelerine katılmıştır.

2009 yılından beri Zeytindostu Derneği’nin Aydın Ticaret Borsası’nda başlayan tadım panel çalışmalarına katılmış, halen panelist olarak görev almaktadır. Zeytindostu Derneği Kalite Yarışmalarında düzenleme kurullarında moderatör ve yardımcı olarak bulunmuş ve panel liderliği yapmıştır. Aynı zamanda tadım kurslarında çevirmen ve eğitmen olarak aktif bir şekilde görev almıştır.

2012 yılında Akdeniz Zeytinyağı Tadımcılar Birliği’nin Roma’da ki merkezinde 2. Seviye Tadım Kursu’na katılmış ve Paola Fioravanti ile çeşitli tadım etkinliklerinde yer almıştır. Bunlardan en önemlisi Pesaro’da gerçekleştirilen L’Orciolo d’oro yarışmasında ki jüri üyeliğidir.

Aralık 2014 – Mayıs 2016 tarihleri arasında Zeytindostu Derneği Tadım Panel Başkanlığı yapmıştır.

2015-2017 yılları arasında İzmir Ekonomi Üniversitesi Uygulamalı Bilimler MYO Mutfak Sanatları ve Yönetimi Bölümü’nde ders vermiştir.

Nisan 2017’de Olive Japan Uluslararası Zeytinyağı Kalite Yarışması’nda Türkiye adına jüriye davet edilmiş ve tüm dünyadan çağrılan, konusunda uzman 23 tadımcı ile beraber görevini icra etmiştir.

2018, 2019, 2023 yıllarında da Olive Japan yarışmasında jüri üyeliğini sürdürmüştür.

Mart 2018’de İtalya’nın Bari kentinde gerçekleştirilen BIOL Zeytinyağı Kalite Yarışmasına jüri üyesi olarak davet edilmiştir.

Karşıyaka Soroptimist Kulübü, Tevfik Fikret Lisesi Mezunlar Derneği gibi bir çok sivil toplum kuruluşu üyesi olmanın yanı sıra Butik Zeytin ve Zeytinyağı Üreticileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Burhaniye Zeytin Üreticileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Edremit Körfezi Zeytin Üreticileri Federasyonu’nun Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Gömeç Zeytinciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanıdır.

2017 yılında tekrar gündeme gelen Zeytincilik Kanunu ile ilgili çalışmalarda aktif olarak görev almaktadır.

Ekim 2021’den beri Burhaniye Ticaret Odası bünyesinde kurulan Zeytinyağı Duyusal Analiz Laboratuvarı’nın panel lideridir.

DOKTAY Tarım Gıda Turizm Danışmanlık Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi bünyesinde zeytinyağı duyusal analizi, zeytinyağı üretimi, pazarlaması vb. konularda eğitimler ve danışmanlık hizmeti vermektedir.

Akıcı bir şekilde İngilizce, İtalyanca konuşmakta; iyi derecede Fransızca bilmektedir. Kitaplar, doğa, yabancı diller, yoga, kültür ve sanat konularına fazlasıyla meraklıdır.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR