Zeytinyağı Kraliçesi durmuyor!… Mayıs ve Haziran etkinliklerinin özeti…:)


Merhabalar,

2 aydır yazmıyorum diye aklınıza bir şey gelmesin. Zeytinyağı Kraliçesi durmadan çalışmaya devam ediyor. Mayıs ve Haziran ayında da boş durmadım ve etkinlikler düzenledik.

Bunlardan ilki 7-8 Mayıs’ta Burhaniye Nadir Tolun İlkokulu’nda 3. ve 4. sınıf öğrencilerine verdiğimiz tadım eğitimi idi.

Bilmeyenler için söyleyeyim; dedem İbrahim Ethem Tolun sadece Edremit Körfez Bölgesi’nin değil hem Ege Bölgesi’nin hem de Türkiye’nin önemli sanayici ve işadamlarından biriymiş. “miş” diyorum çünkü kendisi ben 1 yaşındayken 1981 yılında vefat etmiş. Dolayısıyla ben kendisini tanıma fırsatı bulamadım ve bu her zaman içimde bir ukdedir…

Nadir Tolun da aslında dayım oluyor ancak kendisi 3 yıl gibi kısa bir ömür yaşadıktan sonra hayata gözlerini yummuş. Sonrasında dedem İbrahim Ethem Tolun, oğlunun anısına Burhaniye İlkokulu’nun yapımında büyük katkıda bulunmuş ve okula da Nadir Tolun’un adı verilmiş.

Tolun ailesinin okula destekleri hala devam etmekte. Geçtiğimiz yıl okul yönetimine gelen Nadide Zeybek ile bir gün karşılıklı oturup sohbet ederken okula bir katkıda bulunmak istediğimi söyledim. Müdire Nadide Hanım okulda değerler eğitimi verildiğini ve bu kapsamda her ay farklı bir değer konusunu işlediklerini anlattı. Mayıs ayının konusu “saygı” olunca, biz de doğaya, bedenimize saygı kapsamında kaliteli zeytinyağının sağlığımıza faydaları ve zeytinyağının nasıl tadılacağına dair kısa bir eğitim verdik.

Zeytindostu Derneği Tadım Panel Başkanı ve Nadir Tolun’un yeğeni olarak görev aldığım eğitim çok keyifli geçti. Öncelikle çocukların ilgisi beklenenin üzerindeydi. Başlangıçta küçük bir oyun oynayıp kaliteli zeytinyağının vücudumuzu nasıl koruduğunu ve hastalıkları nasıl iyileştirdiğini konuştuk. Sonrasında zeytinyağı nasıl tadılır onu öğrettik ve üzerine Ege Bölgesi’nin müthiş zeytinyağlarından bazılarını birlikte tattık.

Yaklaşık 200 öğrenci ile yaptığımız etkinlik çok ses getirdi. Öğrencilere vermek istediğim mesaj: “Margarini atın, zeytinyağı alın.” idi ve de bu mesajım Körfez Demokrat Gazetesi’ne manşet oldu.

İlgili haberleri aşağıdaki siteden okuyabilirsiniz.

http://www.korfezdemokrat.com/default.aspx?Mod=ShowPage (08.05.2015 – Sayfa 2)

http://zeytindostu.org/miniklerle-zeytinyagi-egitimi.html

IMG_1536_1024x768
IMG_1488_1024x768

Gelelim ikinci etkinliğe…

Nazilli Ticaret Borsası’nın Zeytindostu Derneği ile ortaklaşa düzenlediği tadım eğitimi 15 Haziran tarihinde Nazilli’de gerçekleşti. Eğitime Muğla İl Temsilcisi Ferudun Kaykı ve eşi Nurdan Kaykı, Nazilli İlçe Temsilcisi Nazan Elgun eşlik ettiler. Ülkenin çeşitli yerlerinden gelen pek çok ilginç zeytinyağı örneklerini tattığımız bu eğitimde yine tadım konusunun sektör için ne kadar büyük önem teşkil ettiği ortaya çıktı. Çok verimli geçen bir eğitimin ardından hatıra fotoğrafımızı aşağıda bulabilirsiniz.
ZEYTİNYAĞI TÜKETMEK İÇİN 16 NEDEN

Konuyla ilgili haberi bağlantıdan okuyabilirsiniz.

http://zeytindostu.org/zeytinyagi-tuketmek-icin-16-neden.html

Herkese hayırlı ramazanlar diler ve sevgi, saygı ile selamlarım…

Hoşçakalın.