5 Kuşaktır Süregelen Emeğin Hikayesi Ethem Bey Zeytinyağları,

 

Balıkesir ilinin  Gömeç ve Burhaniye ilçelerinde bulunan zeytin bahçelerinden ekim ayının başlangıcı ile hasat edilen zeytinlerin kontinü sistemle teknolojisiyle sıkılmasıyla üretilir.

 

27 derecede soğuk sıkım ile elde edilen zeytinyağı asit derecesine göre Türk Gıda Kodeksinin belirlediği sınıflara ayrılır.

 

Ethem Bey Zeytinyağları da buna göre siz tüketicilerine 2 çeşit yağ sunar.

 

1) Natürel Sızma Zeytinyağı: Doğrudan tüketime uygun, serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her 100 gramda 0,8 gramdan fazla olmayan yağlar,

  • Ethem Bey'in 250 ml, 500 ml, 1000 ml cam şişe ve 500 ml, 1000 ml, 3 lt elit teneke ambalaj natürel sızma zeytinyağının asit, peroksit ve polifenol değerlerini gösteren laboratuvar analizi: 

  • 2 lt, 3 lt ve 5 lt teneke natürel sızma zeytinyağının asit ve peroksit değerlerini gösteren laboratuvar analizi: 

 

2) Natürel Birinci Zeytinyağı: Doğrudan tüketime uygun, serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her l00 gramda 2,0 gramdan fazla olmayan yağlardır.

  • Ethem Bey'in 5 lt teneke Natürel Birinci (Yemeklik) Zeytinyağı asit ve peroksit değerlerini gösteren laboratuvar analizi: 

 

Ethem Bey Zeytinyağları olarak sezon başında yaptığımız analiz değerlerinin sezon boyunca korunması için zeytinyağları paslanmaz çelik tanklarda ve klima ile 7/24 18 derece sıcaklıkta depomuzda muhafaza edilmektedir.