Merakla beklenen yarışmaların sonuçları açıklandı…


Merhaba sevgili dostlar,

Beni takip edenler bilirler. Kurulduğundan beri Zeytindostu Derneği’ne üyeyim. 2009 yılından beri de Zeytindostu zeytinyağı tadım panelistiyim. 2014 Aralık ayından beri de tadım panel başkanlığı görevini sürdürüyorum.

Bu yıl Zeytindostu Derneği 3 yarışma düzenledi. Bunlar slogan, fotoğraf ve kalite yarışmaları oldu. Ben de fotoğraf ve kalite yarışmalarında görev aldım.

Zeytindostu Derneği’nin 8. Ulusal Kalite Yarışması’na geniş bir katılım gerçekleşti. Yoğun katılım nedeniyle Bursa Gıda Kontrol ve Yem Laboratuvarı’nda gerçekleştirilen zeytinyağı duyusal analizleri 2 gün sürdü. İlk fotoğraftaki bendeniz, odaklanmış şekilde zeytinyağı numunesini koklayıp değerlendiriyorum. İkinci fotoğrafta numuneler ve tadım bardaklarımız… Üçüncü fotoğrafta da yarışma yağlarını tadan panelistlerin tamamını görüyorsunuz. Bu yarışmada Türkiye’nin seçkin panellerinden panelistler görev aldılar. Zeytindostu Derneği Tadım Paneli, Aydın Ticaret Borsası Laboratuvarı Tadım Paneli, Ayvalık Ticaret Odası Tadım Paneli, Bursa Gıda Kontrol ve Yem Laboratuvarı Tadım Paneli, Ulusal Zeytin Zeytinyağı Konseyi Tadım Paneli ve Zeytincilik Araştırma İstasyonu Tadım Paneli’nden katılan panelistler 2 gün boyunca yarışma numunelerini büyük bir titizlikle tattılar ve değerlendirdiler.

IMG_0612

 

IMG_0620

 

IMG_0639

Kimyasal analizleri ve duyusal analizleri başarıyla geçen zeytinyağları ödül almaya hak kazandılar.
Aşağıdaki fotoğrafta şişelerini görüyorsunuz. Yarışmada ödül alan zeytinyağı markalarının adlarını ilgili bağlantıda bulabilirsiniz.

Bu tip yarışmalar ülkemizde kalite yolculuğunda ne kadar emin adımlarla ilerlediğimizin birer göstergesi. Sektör için sevindirici gelişmeler… İlk yıllarda bir elin parmağını geçmez diyebileceğimiz kaliteli üreticilerin sayısı her yıl katlanarak artıyor. İşin daha da güzel tarafı aslında kaliteli üretim o kadar yaygınlaştı ki, aslında bu yarışmaya katılmayan fakat yurtdışında yarışmalarda ödül alan Türk zeytinyağları var piyasada.

Yarışmaya katılan tüm firmalara, yarışma kurulundakilere, yarışma yağlarının tadan panelistlere ve yarışmada emeği geçen herkese çok çok çok teşekkür ederim…


http://zeytindostu.org/zeytinyaginin-oskarlari-akhisarda-aciklandi.html

Bir diğer yarışma da 2. Ulusal Fotoğraf Yarışması idi. Bendeniz teşekkür belgemi alırken…
Açıkçası Zeytindostu Derneği Başkanı Abidin Tatlı, bu yarışma moderatörlüğünü bana teklif ettiğinde paniğe kapıldığımı itiraf etmeliyim. Ancak Zeyfod (Burhaniye Zeytin Fotoğraf Amatörleri Derneği) önceki dönem başkanı Özkan Arıkantürk, Edremit Zeytincilik Üretme İstasyonu Müdürü Murat Küçükçakır, İfod (İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği) üyesi İlke Veral Coşkuner ve Prof.Dr. Erdoğan Oktay gibi jüri üyelerinin disiplinli ve hızlı çalışması sayesinde yarışma çok rahat bir şekilde sürdürüldü ve sonuçlandı. Yarışmaya katılan 120 eser içinden ilk üç eser ve iki mansiyon seçiminden sonra sergilenmek üzere 35 eser  seçildi. 22 Nisan’da Akhisar Belediyesi binasının giriş katında da fotoğraflar sergilendi. Ülkemizde zeytinciliğin ve zeytin, zeytinyağı üretiminin durumunu çok güzel ortaya koyan ve fotoğrafçıların emeklerinin sergilendiği hoş bir ortam oldu. Tüm katılımcılara buradan teşekkür etmek istiyorum…

http://zeytindostu.org/fotograf-yarismasi-sonuclari.html

Son olarak Zeytindostu Derneği’nin 2. Ulusal Slogan Yarışması’nın sonuçları da yine 22 Nisan akşamı Akhisar Belediye binası meclis toplantı salonunda gerçekleştirilen törende açıklandı. Birinciliği “Tane tane damla damla sağlık” sloganı aldı. Kesinlikle çok yerinde bir slogan olmuş. Çünkü her gün yayınlanan bilimsel makaleler de gösteriyor ki zeytinin her tanesi, zeytinyağının her damlası insanlık için sağlık demek… Tüm katılımcıları yürekten kutluyorum.

http://zeytindostu.org/zeytin-ve-zeytinyagi-sloganlarini-buldu.html

Hepinize güzel bir haftasonu diliyorum…

Sevgi ve saygılarımla…