İbrahim Ethem Tolun, zamanın önemli bir iş adamı ve zeytinyağı üreticisi. Kendisi 1923 yılında Cumhuriyet kurulduğu zaman dünyaya gelmiş. Tıpkı yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları gibi azimli,çalışkan ve dinamik bir kişiymiş. 58 yıllık hayatıda göreceli olarak kısa ama dolu dolu geçmiş.

Önce Balıkesir’de ilk öğrenimini tamamlamış. Ardından İstanbul’da Haydarpaşa Lisesi’nde orta öğrenimini tamamlamış. Robert Koleji bünyesinde olan şimdiki Boğaziçi Üniversitesi Kampüsü’ne dahil okul lise bölümüne yazılmış.

Ancak Ethem Bey kendi dedesi tarafından Karaağaç’a çalışmak üzere çağrılmış.

Dedesi, “Getirin oğlanı ben onu yetiştirip işleri öğreteceğim.” demiş. Bunun üzerine Ethem Bey, Robert Kolej’den kaydını sildirip köye geri dönmüş. 1938 yılında zorunlu olarak iş hayatına giren Ethem Bey’in altına bir at arabası verilmiş. Dedesi onu bir çırak gibi sıfırdan yetiştirmiş ve her türlü işe koşturmuş. 1950 yılına kadar Karaağaç’taki zeytinyağı fabrikasını işleten Ethem Bey,1950 yılında Havran’da Türkiye’nin ilk entegre bitkisel yağ üretim fabrikasını kurmuştur. Bu fabrikanın dışında Burhaniye’de bir sabunhane fabrikasını işletmiştir.

43 yıllık iş hayatı boyunca her zaman yenilikçi ve girişimci yaklaşımıyla sektörün ileri gelen isimleri arasında olmuştur.

Türkiye’de yer alan ve ulusal marka değeri taşıyan üreticilerin uzun yıllar tedarikçiliğini yapmıştır. Burhaniye Ticaret Odası’nın ilk başkanı olmuş; EBSO’da Zeytin ve Zeytinyağı Komisyon Baskanlığı görevini başarıyla yerine getirmiştir.

Erken yaşlarda iş yaşamına girmesi ve yoğun iş hayatı nedeniyle rahatsızlanıp, 1981 yılında hayata gözlerini yummuştur.