Ağustos ve Eylül etkinlikleri


Merhabalar,

Sessiz durduğuma bakmayın yine çalışmaya devam ediyorum… Ağustos ayında İzmir’in gözde tatil beldelerinden Çeşme’de Dalyan Küçük Ev Butik Otel’in ev sahipliğinde zeytinyağı tadımı eşliğinde brunch etkinliği yaptık. Zeytindostu Derneği olarak düzenlediğimiz zeytinyağı partilerinin bir uzantısı olarak gerçekleştirdiğimiz bu etkinlik katılımcılar tarafından büyük ilgiyle karşılandı.

Zeytinyağı Tadımı Eşliğinde Brunch

Önce Ege Bölgesi’nin kuzeyinden ve güneyinden değişik zeytinyağı örneklerini tattık. Ardından işletme sahibi İrem Parlak hanımefendinin hazırladığı harika brunch menüsü eşliğinde ağaçların gölgesinde keyifli bir cumartesi günü yaşadık.

11931069_458712224330264_1298347788_n

Eylül ayına hızlı bir giriş yaptık. İzmir Akdeniz Akademisi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği İzmir Zeytin Sempozyumu’na katıldım. 2-3 Eylül’de Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde gerçekleşen etkinliğe Türkiye’nin çeşitli yerlerinden ve özellikle İzmir’den değerli konuşmacılar katıldı. 2 tam gün süren sempozyumda zeytini bahçeden sofraya kadar her açıdan değerlendirdiler. Kültüründen, üretimine, pazarlamasına, tüketimine, müzeciliğine, turizmine kadar zeytin ve zeytinyağına dair ne varsa konuşuldu.

Oturumların çoğuna katıldım ve her konuşmacıdan çok güncel ve değerli bilgiler edindim. Kapanış konuşmasını yapan ve manifestoyu okuyan Sefa Taşkın’ın bir cümlesini burada paylaşmak isterim.

“Barış hepimize ekmek kadar, su kadar gerekli değil midir?!”

Bu güzel etkinlikten sonra dün Zeytindostu Derneği’nin düzenlediği Zeytinyağı Tadım Eğitimi’nde görevliydim. İzmir, İstanbul, Adana ve Ankara’dan katılımcıların bulunduğu çok ilgili ve öğrenmeye hevesli bir grupla eğitim yaptık. Sabahtan zeytinyağının üretim aşamalarını, depolanması ve ambalajlanmasını anlattık. Öğleden sonra da duyusal analizin nasıl yapıldığını ve duyusal analiz kriterlerine dair bilgilerimizi paylaştık. Son oturumda da arka arkaya tadımlar yapıp, duyusal değerlendirme formlarından elde edilen sonuçları ortaya koyduk. Katılımcıların ilgisinin sürekli olması ve sordukları çok yerinde sorular sonucu zamanın nasıl geçtiğini anlamadım. Geriye hatıra olarak bu fotoğraf kaldı 🙂

SAM_0715_800x533

Umarım bundan sonra da böylesi güzel etkinlikler devam eder. Çünkü dünyanın gidişatının hepimizi endişelendirdiği bugünlerde zeytinin bu kadar ilgi görmesi insanlığa olan umudumu artırıyor.

Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum…